Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε η ημερίδα ενημέρωσης των τελειοφοίτων του σχολείου μας για τις Στρατιωτικές Σχολές από τον Δ/ντή του ΚΕΤΧ Πάτρας κο Χρυσανθόπουλο Θεοδώρο την Τετάρτη 12-02-2020. Τον ευχαριστούμε ολόψυχα για την άψογη συνεργασία.

stratologia

Την Τρίτη 17/12/19 το τριμελές προεδρείο του 15μελούς του Σχολείου μας με την Διευθύντρια κ. Καμπούρη-Μασαούτη Αναστασία επισκέφτηκαν για μια ακόμη χρονιά το ΕΚΑΜΕ-ΑμεΑ Αιγίου . Σκοπός της επίσκεψης ήταν η γνωριμία των παιδιών από τα δύο σχολεία (με την ιδιαιτερότητά του καθενός) και η παράδοση τριών σάκκων με πλαστικά καπάκια, τα οποία συνέλεξαν οι μαθητές του ΓΕΛ Ακράτας για τους συμμαθητές τους του ΕΚΑΜΕ. Ως σχολική κοινότητα πιστεύουμε ακράδαντα πως "η γνωριμιά" των ανθρώπων ( δανειζόμενοι την αγαπημένη λέξη του Θεοτόκη) αποτελεί μονόδρομο προς την Χαρά και την Ευτυχία όλων.

ekame2final

ekame1final

"ΝΟΥΣ ΥΓΙΗΣ ΕΝ ΣΩΜΑΤΙ ΥΓΙΕΙ"
Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 στο ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ την Παρασκευή 27-09-2019.
Οι αθλητικές δραστηριότητες που επιλέχθηκαν στόχευαν εκτός απο την προώθηση του αθλητικού ιδεώδους και στην σημασία της αλληλεγγύης προς τους πιο αδύναμους συνανθρώπους.
"ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑΝ"

gym1

gym2