Πατήστε εδώ για να δείτε το βίντεο με το οποίο το ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ συμμετείχε στον Μαθητικό Διαγωνισμό Βιντεοσκοπημένων Πειραμάτων 2021-2022. Το πείραμα είχε τίτλο "ΑΡΧΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ ΟΡΜΗΣ ΣΕ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΚΡΟΥΣΗ".

pdf Έπαινος

Η σχολική κοινότητα του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ σε συνεργασία με την υπηρεσία του Δήμου στην Ανατολική Αιγιάλεια προέβη στον εθελοντικό καθαρισμό της Παραλίας Συλιβαινιωτίκων την Παρασκευή 13-05-2022. Γιατί...... "Μόνο Μαζί Μπορούμε"

anak2

anak1

Το ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ συμμετείχε στον ¨Διαγωνισμό Πειραμάτων" που διοργάνωσε η ΠΑΝΕΚΦΕ για το σχ. έτος 2021-2022. Συμμετείχε ομάδα μαθητών της Β' ΛΥΚΕΙΟΥ υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής κου Φωτόπουλου Φώτιου.

peir1

peir2

Με τη βοήθεια του Θεού και την συνδρομή της Ομάδας Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Αιγίου και των γιατρών του Κ.Υ. Ακράτας πραγματοποιήσαμε στις 10-05-2022 στο σχολείο μας εθελοντική αιμοδοσία, μικρή προσφορά στον άγνωστο συνάνθρωπο. Ευχαριστούμε από καρδιάς όλους τους συμμετέχοντες, μαθητές, γονείς, εκπαιδευτικούς.
aim66

aim1

ΑΦΙΣΑ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑΣ page-0001

Το σχολείο μας παρέλαβε τον έπαινο για την συμμετοχή του στο "Πείραμα του Ερατοσθένη" που διαργάνωσε η ΠΑΝΕΚΦΕ. Για λεπτομέρειες πατήστε εδώ
EPAINOS

Συνεχίζοντας τις ενέργειες στα πλαίσια των δράσεων "Βελτίωση σχέσεων μαθητών-εκπαιδευτικών-οικογένειας"  και "Αναβάθμιση του παιδαγωγικού ρόλου των εκπαιδευτικών-ενίσχυση του "ανοικτού" σχολείου" οι μαθητές της Β' τάξης επισκέφθηκαν την Ακρόπολη και τη Ρωμαϊκή Αγορά στις 08/04/2022.
akrb

Με επιτυχία στέφθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη της Α' τάξης στο Ναύπλιο και στην Επίδαυρο στις 05/04/2022, στα πλαίσια των δράσεων "Βελτίωση σχέσεων μαθητών-εκπαιδευτικών-οικογένειας" και "Αναβάθμιση του παιδαγωγικού ρόλου των εκπαιδευτικών-ενίσχυση του "ανοικτού" σχολείου"
nafplioa

akropoliG

Με επιτυχία και υπό την καθοδήγηση του καθηγητή Φυσικής κου Φωτόπουλου Φώτη, συνεπικουρούμενου από την καθηγήτρια Μαθηματικών κα Μουτοπούλου Βασιλική, μαθητές του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ πραγματοποίησαν το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της γήινης περιμέτρου, ανήμερα της Εαρινής Ισημερίας. Γιατί.... η βιωματική μάθηση, πάντοτε, είναι ισχυρότερη από την θεωρητική.

erat1

iothesia4

Η εκπαιδευτική κοινότητα του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ με αφορμή την Γιορτή των Τριών Ιεραρχών εύχεται ολόψυχα στο σύνολο του πνευματικού κόσμου ΦΩΤΙΣΗ, ΔΥΝΑΜΗ και ΑΓΑΠΗ.
ier1
ier3

17 Νοέμβρη : "Της δικαιοσύνης ήλιε νοητέ..."

Σε μια σεμνή τελετή, όπως αρμόζει στους αγώνες των παιδιών του Πολυτεχνείου, το Λύκειο Ακράτας απέτισε φόρο τιμής στον Αγωνιζόμενο για την Δικαιοσύνη Άνθρωπο.

noe5

noe1

noe2

noe3

noe4

Με επιτυχία στέφθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών της Γ' Λυκείου στο Αρχαίο Θέατρο της Αιγείρας με συνοδούς καθηγητές τους φιλολόγους κα Καμπούρη-Μασαούτη Αναστασία και κο Αποστολόπουλο Ηλία. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον αρχαιολογικό χώρο, δραματοποίησαν απόσπασμα από τις "Ικέτιδες" του Ευριπίδη και με το ομαδοσυνεργατικό μοντέλο εργάστηκαν πάνω στον "Αγώνα" λόγων για την Δημοκρατίa και την Τυραννία
Η εκδήλωση αφορούσε στα μαθήματα των Αρχαίων Ελληνικών και της Νεοελληνικής Γλώσσας.

arxg11

arxg3

arxg5

arxg6

arxg7

arxg2

arxg5

Σήμερα 27/10/2021 έγινε ο εορτασμός για την επέτειο του ΟΧΙ. Το ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ εύχεται σε όλους ΑΙΕΝ ΑΡΙΣΤΕΥΕΙΝ ΚΑΙ ΥΠΕΙΡΟΧΟΝ ΑΛΛΩΝ ΕΜΜΕΝΑΙ.

IMG 3263

IMG 3290α

IMG 3278

IMG 3317α

IMG 20211027 084940α

IMG 3292

Στις 05-10-2021 οι μαθητές της Β' τάξης του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ επισκέφθηκαν στο Αίγιο το κινητό Εργαστήριο «Οδυσσέας» του «Χαμόγελου του Παιδιού» με συνοδό την καθηγήτρια κα Μουτοπούλου Βασιλική
Η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας και ο Οργανισμός «το Χαμόγελο του Παιδιού», στο πλαίσιο υπογραφής σχετικού μνημονίου, συνδιοργανώνουν την καμπάνια «Μένει Μυστικό» ενάντια στην Σεξουαλική Κακοποίηση των Παιδιών.
Η καμπάνια αποσκοπεί στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των πολιτών της Δυτικής Ελλάδας και των αρμοδίων φορέων καθώς και στην ενεργή συμμετοχή τους, με στόχο την πρόληψη και αντιμετώπιση της μάστιγας της σεξουαλικής κακοποίησης των παιδιών αλλά και τη δημιουργία ενός ενιαίου πλαισίου κοινωνικής προστασίας.

meneimystiko