Με βαθιά θλίψη και υψηλή ενσυναίσθηση η μαθητική κοινότητα του ΓΕΛ Ακράτας, σήμερα 28 φεβρουαρίου 2024, με την σημαία μας μεσίστια, εξέφρασε τα συναισθήματά της για τα θύματα του φρικτού σιδηροδρομικού δυστυχήματος της 28ης Φεβρουαρίου 2023 στα Τέμπη. Μια ονομαστική αναφορά στα θύματα σε κλίμα βουβού κλάματος με την μουσική υπόκρουση του Ρέκβιεμ του Μότσαρτ, την υπόμνηση «Πάρε με μόλις φτάσεις», ενός λεπτού σιγή («ενός λεπτού κραυγή») με το κεφάλι σκυμμένο στην μάνα γη  και την απαίτηση «ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ». Όχι στον φαύλο κύκλο Ολιγωρίας/ωχαδελφισμού-Καταστροφής-Ατιμωρησίας.

pdf Προκήρυξη

Ακολουθεί μήνυμα που εστάλη στο σχολείο προς ενημέρωσή σας :
"Καλημέρα σας, είμαι στη διάθεση σας για τη σύσταση συμβουλευτικής ομάδας γονέων για θέματα που απασχολούν την οικογένεια και την επικοινωνία.
Με εκτίμηση,
Δημητρακοπούλου Πολυτίμη ψυχολόγος στην κοινωνική υπηρεσία του Δήμου Αιγιαλείας
τηλέφωνο 26910-26136 εσωτερικό 8"

pdf Έγγραφο
pdf Οδηγίες

pdf Έγγραφο

pdf Ανακοίνωση

word Ανακοίνωση

pdf Διαβιβαστικό
pdf ΦΕΚ

pdf Εγκύκλιος

pdf ΦΕΚ

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ. Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες/φίλοι του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ. Σας υπενθυμίζουμε ότι η αιμοδοσία της σχολικής μας μονάδας θα πραγματοποιηθεί αύριο ΤΕΤΑΡΤΗ 03-05-2023 στον χώρο του σχολείου. Οι ανήλικοι μαθητές πρέπει να έχουν συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη από τον κηδεμόνα την παρακάτω Υπεύθυνη Δήλωση. Σας περιμένουμε για να αποδείξουμε για μια ακόμη φορά ότι "Μόνον Μαζί Μπορούμε".
ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Μαθητές μπορούν να αιμοδοτήσουν (εφόσον πληρούν τις προϋποθέσεις) αν έχουν συμπληρώσει το 17ο έτος της ηλικίας τους.
Ευχαριστούμε εκ των προτέρων
word Υπεύθυνη Δήλωση

Πατήστε εδώ για περισσότερες λεπτομέρειες.

ΨΗΦΙΣΜΑ ΣΥΛΛΟΓΟΥ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ-ΕΚΦΡΑΣΗ ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΩΝ (ΠΡΑΞΗ 42η)

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του ΓΕΛ ΑΚΡΑΤΑΣ, μετά την θλιβερή είδηση του πρόωρου και απροσδόκητου θανάτου του Γεωργίου Μασούρα, γιού της συναδέλφου κας Κυπαρισσίας Μπελέκου, συνήλθε εκτάκτως σε συνεδρίαση την Τρίτη 14 Μαρτίου 2023 και ώρα 08:15 και σε ένδειξη πένθους αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω :

1) Να εκφράσει τα ειλικρινή του συλλυπητήριά του στην συνάδελφο
2) Να παραστεί αντιπροσωπεία του Συλλόγου Διδασκόντων στην εξόδιο ακολουθία
3) Να διαθέσει χρηματικό ποσό στο Σκαγιοπούλειο Ορφανοτροφείο Πάτρα στην μνήμη του
4) Να δημοσιεύσει το παρόν ψήφισμα στον Τοπικό Τύπο και στην Ιστοσελίδα του σχολείου.
Για τον σκοπό αυτό συντάχθηκε η παρούσα πράξη
Η Δ/ντρια                                      Οι καθηγητές

Πατήστε εδώ για λεπτομέρειες.

pdf Διαβιβαστικό

pdf Προκήρυξη